آيا كردها از طايفه ي جن هستند و خزري ها بدند و سياهان غير قابل معامله؟! نقدي از دكتر محمد قدمي | بلاگ

آيا كردها از طايفه ي جن هستند و خزري ها بدند و سياهان غير قابل معامله؟! نقدي از دكتر محمد قدمي

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

در خصوص حديث مربوطه ،مجهولی بنام إِسْمَاعِيلَ بْنِ مُحَمَّدٍ الْمَكِّيِّ از مجهول یا مهملی دیگر (عمن ذکره ) از همین ابوربیع شامی نقل کرده که گفت امام صادق (ع) به من فرمودند از سودان (سیاهان) نخر و اگر مجبور شدی ازطایفه نوبه (جبشه ای ) بخر که مشمول قول خدای عزوجل هستند (فَنَسُوا حَظًّا مِمَّا ذُكِّرُوابِهِ : و از بهره آن چه که به آنان داده شده بود، نصیب بزرگی را از دست دادند،) که در زمان ظهور قائم ما گروهی از ایشان همراهی میکنندوبا کُردها زناشویی مکنید زیرا آنها از جنس جنّیان هستند که پرده ازآنان برداشته شده است .مرسل ضعیف

دو موضوع شایان ذکر است :

اولا : در کتب اهل سنت قبیح تر از این خبر هم آمده :محاضرات الأدباء - الراغب الأصفهاني - ص 160

ذكر أن عمر بن الخطاب رضي الله عنه روى عن النبي صلى الله عليه وسلم أنه قال: الأكراد جيل الجن كشف عنهم الغطاء! وإنما سموا الأكراد لأن سليمان عليه السلام لما غزا الهند، سبى منهم ثمانين جارية وأسكنهم جزيرة، فخرجت الجن من البحر فواقعوهن، فحمل منهم أربعون جارية، فأخبر سليمان بذلك فأمر بأن يخرجن من الجزيرة إلى أرض فارس، فولدن أربعين غلاماً، فلما كثروا أخذوا في الفساد وقطع الطرق، فشكوا ذلك إلى سليمان فقال: أكردوهم إلى الجبال! فسموا بذلك أكراداً.

ثانیا :که طبق سایر اخبار معامله با کفار هم جائز است .

ثالثا : بفرض هم اگر این سخن اصلی داشته باشد واحتمالا تحریف وتبدیل به معنی شده مثل تاریخ هرودوت که گفته : كردهامثل جن هستند در پنهان و آشكار شدن : کنایه از دلاوری و شجاعت کردها و مردم ایرانزمین باستان در مبارزات است ویا موضوع دیگری که مخصوص اکراد آنزمان است وعمومیتی ندارد. والله العالم .

حقير (دكتر قدمي گويد):
أكراد ،اصل آريايي و ماد و بنياد عرب و سامي اند و به روايتي يافثي و به ﻫر حال ابوالاعراب يا شعبه من الاعراب باشند در ﻫر صورت صاحب شرف و جلالت و وعده و غيرتند و فرمايش امام صادق و عمر ابن خطاب مربوط به كوليان كردي است كه در معامله غش ميكردند و اصل نژاد جن و أنس بودن نيز ملاك برتري نيست و در ميان ﻫر قومي خوب و بد وجود دارند ولي عموما إطلاق جن به لحاظ سرعت و چابكي صورت گرفته است.

+ نوشته شده در  دوشنبه بیستم شهریور ۱۳۹۶ساعت 9:45&nbsp توسط دکترمحمد قدمی  | 
كردها,طايفه,هستند,خزري,بدند,سياهان,قابل,معامله؟,نقدي,دكتر,محمد,قدمي,...
نویسنده : بازدید : 15 تاريخ : سه شنبه 21 شهريور 1396 ساعت: 22:24